دوره آموزشی میکروکنترلهای ARM

میکروکنترلهای ARM:

با پیشرفت سیستم های توسعه یافته, میکروکنترلرهای 8 و 16 بیتی جوابگوی نیازهای این سیستم ها نمی باشند و به کارگیری میکروکنترلرهای 32 بیتی به سرعت رو به افزایش است. در این میان میکروکنترلرهای 32 بیتی خانواده ARM به دلیل مصرف توان اندک, سرعت پردازش زیاد و قیمت بسیار اندک نخستین انتخاب موجود می باشند. به همین دلیل امروزه بسیاری از تولید کنندگان بزرگ میکروکنترلرها, در طیف وسیعی از تولیدات خود از هسته های پردازنده ARM استفاده می کنند. میکروکنترلرهای ARM با پیاده سازی اجزای مختلفی از قبیل ارتباط های CAN, USB, Ethernet در داخل تراشه, نیاز به استفاده از المان های خارجی را تا حد زیادی کاهش می دهند, از سوی دیگر معماری 32 بیتی آن ها این امکان را فراهم می آورد که زبان های سطح بالا از قبیل C و  C++ به منظور برنامه نویسی این تراشه ها مورد استفاده قرار گیرند.

معماری میکروکنترلرهای 32 بیتی ARM قالبا بر پایه هسته های ARM7, ARM9, Cortex-M3 استوار می باشد. تراشه های ARM9 دارای سرعت پردازش بیشتری در مقایسه با انواع ARM7 می باشند و معماری آن ها به منظور استفاده از سیستم های عامل بلادرنگ از قبیل Linux, Windows CE بهینه سازی شده است. اما اغلب پردازنده های ARM9 فاقد حافظه کد داخلی می باشند و از واحد مدیریت حافظه (MMU) به منظور ارتباط با حافظه های خارجی از قبیل SDram و Nand Flash استفاده می کنند بر خلاف میکروکنترلرهای ARM7 که برنامه کاربر در حافظه Flash داخلی تراشه ذخیره و اجرا می شود. همچنین مصرف میکروکنترلرهای ARM9 به طور معمول بیشتر از انواع ARM7 می باشد.

 

میکروکنترلرهای ARM بهتر هستند یا میکروکنترلرهای AVR:

یکی از مواردی که عموما در انتخاب میکرو مورد توجه قرار می گیرد, پشتیبانی میکرو از پروتکل های ارتباطی است. در این میان میکروکنترلرهای ARM از بیش ترین پروتکل های موجود پشتیبانی می کنند.

پروتکل هایی که عموما در ایران استفاده می شود عبارتند از USB, RS232, SPI, I2C, CAN, Ethernet و…که میکروکنترلرهای خانواده ARM از این پروتکل ها به اضافه چند پروتکل دیگر پشتیبانی می کنند و تمامی آن ها را به صورت یکجا در خود دارند (مثلا میکروکنترلر AT91SAM7X256 از خانواده ARM از تمامی این پروتکل ها پشتیبانی می کند اما میکروکنترلرهای AVR فقط از چهار مورد پشتیبانی می کنند).

 

مطالب آموزشی ما:

این دوره در دو سطح مقدماتی و پیشرفته با هزینه 350.000 تومان برای هر دوره برگزار میگردد.

تماس با ما

  • آدرس: اصفهان، میدان آزادی، خیابان سعادت آباد، طبقه بالای مبل آریا
  • شماره تماس:36642504 - 09137265671
  • ایمیل: info@fekrejavan.com
  • تلگرام: Fekrejavan@
  • اینستاگرام: ّFekrejavan.ins@

نظرات کاربران

بالا